fbpx

Materiał został przygotowany zarówno dla osób, które poznają Ajurwedę oraz tych, którzy żyją z nią w zgodzie. Grafikę można zastosować jako codzienny motywator w drodze do równowagi: na biurku, ścianie czy w kalendarzu.

W sanskrycie Dina znaczy dzień a charya rutynę. Rutyna dnia codziennego została opracowana w ajurwedzie aby równoważyć wszystkie doszę, wprowadzić w nasz dzień spokój i równowagę oraz oczyścić organizm z toksyn i zlikwiduje niektóre dolegliwości.

Jak powinna wyglądać?

  • Pobudka:  idealny czas aby wstać jest rano, przed wschodem słońca. O tej porze koncentracja, motywacja i determinacja jest największa. Po przebudzeniu należy ograniczyć gwałtowne ruchy.
  • Posiłki: śniadanie powinno być zjadanie pomiędzy godziną 6.00 a 8.00 rano. Lunch pomiędzy 12.00 a 14.00 godziną. Ostatni posiłek powinien być lekki i zjadany najpóźniej dwie godziny przed snem. Dieta powinna być dopasowana do pory roku, dnia oraz doszy.
  • Wypróżnienie: według ajurwedy prawidłowe wypróżnienie jest bardzo ważne, jest  tak samo istotne jak prawidłowe odżywianie. Wydalanie jest podstawą zdrowia, witalności i świeżości. Najlepiej jest wypróżniać się wcześnie rano, kał jest toksycznym materiałem i jeśli zbyt długo zostaje w jelitach, powoduje zaparcia, hemoroidy oraz blokuje kanały.
  • Ćwiczenia:  ćwiczymy 15-20 minut jogę, ćwiczenia rozciągające lub idziemy na spacer. Ćwiczenia nie tylko relaksują i wzmacniają ciało  ale również relaksują umysł. Proste ćwiczenia oddechowe pomagają wzmocnić wydajność fizyczną i umysłową.
  • Mycie: w wodzie o temperaturze pokojowej kolejno umyj: twarz, zęby, oczy, wypłukaj nos i jamę ustną. Do płukania jamy ustnej użyj olejku sezamowego, który po płukaniu wypluwamy. Krople olejku aplikujemy również do nosa i ucha. W zimie lub kiedy jesteś przeziębiony i boli cię gardło, wskazane jest mycie twarzy ciepłą wodą. Istotnym elementem jest również język, który należy delikatnie czyścić specjalną skrobaczką (metalową lub plastikową). Oczyszczenie języka jest bardzo ważne ponieważ gromadzą się na nim toksyny w postaci nalotu. Jeśli nie dostępna jest skrobaczka, można język wyczyścić delikatnie szczoteczką do zębów. Dla zachowania czystości i świeżego oddechu, należy żuć goździki, miętę lub świeżą natkę.
  • Medytacja: jeśli jest taka możliwość zaleca się wykonanie 20-30 minutowej medytacji. Do medytacji ubieramy się w czyste i wygodne  ubranie, siadamy w spokojnym miejscu w zrelaksowanej pozycji. Wyciszamy umysł i koncentrujemy się na oddechu. Odprężony umysł to solidny fundament zdrowego ciała.
  • Automasaż: po ćwiczeniach, wskazane jest wykonanie masażu olejowego. Latem można stosować olej kokosowy, dobra jest również oliwa z oliwek. Masaż zaczynamy od głowy przez kilka minut. Następnie wkładamy kilka kropli oleju do każdego ucha i do nosa. Resztę ciała masujemy przez 10-15 minut. Celem masażu jest poruszenie  toksyn nagromadzonych w ciele tak aby było łatwiej je usunąć. Masaż również tonizuje co w rezultacie daje zdrowe ciało i błyszczącą skórę.
  • Kąpiel: po masażu należy wziąć kąpiel lub prysznic. Pozwala to na usunięcie nadmiaru oleju i poprawia krążenie. Stosujemy naturalne mydła i szampony. Po prysznicu zawijamy się w ręcznik, pory otwierają się a skóra oczyszcza.   
  • Odpoczynek: kiedy wracamy po pracy do domu, ważne jest aby przez kilka minut zrelaksować się zanim zaczniemy domowe aktywności. W ciągu dnia staraj się unikać stresu i pobudzenia. Optymalna pora na sen to 22-23.