fbpx

3…2…1…START! Przygotowania do świąt czas zacząć. Też już czujesz ten świąteczny klimat? Grudzień to czas prezentów, dlatego chciałam Ci podarować kilka cennych wskazówek. Które olejki wybrać aby magia świąt unosiła się jeszcze dłużej, a ich lecznicze właściwości pozwoliły Ci w pełni cieszyć się tym wyjątkowym czasem.

ZWRÓĆ UWAGĘ NA: Olejki eteryczne które wybierasz powinny być 100% naturalne,  sprzedawane w ciemnym szkle, aby nie przepuszczały światła. Zwróć uwagę również na pochodzenie roślin użytych w olejku, oraz informacje o producencie. 

Dyfuzowanie olejków w pomieszczeniach sprawi, że atmosfera i zapach udzielił się wszystkim domownikom. Możesz również wcierać olejek w nadgarstki, aby jego aromat był ciągle przy Tobie.

1. GOŹDZIK, GOŹDZIKOWIEC – Eugenia aromatica

Goździkowiec lub goździk korzenny pochodzi z Indonezji, a obecnie uprawiany jest w kilku krajach. 

Olejek goździkowy względu na swoje właściwości znieczulające olejek stanowi podstawę wielu substancji stosowanych w stomatologii. Opatrunek z odrobiną tego olejku skutecznie dezynfekuje ubytki zębowe i koi ból zębów. Jego działanie jest głownie antyseptyczne i przeciwbólowe, ale doskonale usuwa również zanieczyszczenia powietrza oraz wspomaga układ trawienny.

Olejku używaj ostrożnie, gdyż w zbyt dużych ilościach może podrażniać delikatną śluzówkę dróg oddechowych.

2. SOSNA – Pinus silvestris

Sosna, a konkretnie sosna zwyczajna, jest pospolitym drzewem wiecznie zielonym, występującym głównie na terenach nizinnych w Europie, Azji oraz Ameryce Północnej.

Olejek sosnowy pozyskiwany jest przez destylację na sucho, jest całkowicie bezpieczny. Olejek ma działanie odświeżające i orzeźwiające. Uspokaja, łagodzi napięcie, poprawia samopoczucie i nastrój. Zalecany bywa w przypadku schorzeniach układu oddechowego.

3. POMARAŃCZA – Citrus sinenis/ Citrus aurantium var.

Pomarańcza słodka pochodzi z Dalekiego Wschodu, obecnie zaś jest uprawiana w regionach śródziemnomorskich, zwłaszcza w Hiszpanii, a także w Portugalii, Brazylii i Stanach Zjednoczonych.

Olejek pomarańczowy tworzony jest zarówno ze słodkich jak i gorzkich odmian. Pomaga w przypadku zatrzymywania płynów w organizmie, działa korzystnie na układ trawienny, pomaga na zaparcia i wzdęcia. Jest również skuteczny w sytuacjach stresowych, łagodzi lęki i ułatwia bardziej optymistyczne spojrzenie na świat.

4. MANDARYNKA – Citrus nobilis/Citrus reticulata

Mandarynka pochodzi z Chin, a konkretnie z ich południowej części. Od ponad dwustu lat jest uprawiana w Stanach Zjednoczonych i w Europie. 

Olejek pozyskuje się zarówno z kwiatów jak i owoców drzewa mandarynkowego. działa uspokajająco, usuwa napięcie i stany nerwowe. Olejek mandarynkowy doskonale działa na układ trawienny. Jako składnik olejku do masażu brzucha pomaga leczyć kolkę, niestrawność i zaparcia. Ma także działanie odtruwające i pomaga w leczeniu zatrzymywania płynów w organizmie.

5. CYNAMONOWIEC (LIŚCIE) – Cinnamomum

Pochodzi z Cejlonu, obecnie jest uprawiany również w innych częściach świata, w tym w Brazylii i na Madagaskarze. 

W aromaterapii tylko olejek z liści cynamonowca może mieć zastosowanie. Olejek jest wykorzystywany do produkcji środków przeciwkaszlowych. Jest też skuteczny w leczeniu zaburzeń trawienia oraz działa kojąco na nerwy, rozluźnia napięcie mięśniowe oraz skutecznie odświeża pomieszczenie.

6. ANYŻ GWIAZDKOWY, BADIAN WŁAŚCIWY – lllicium verum

Anyż gwiazdkowy to wiecznie zielone drzewo osiągające  wysokość 12 metrów, pochodzące z Chin. 

Olejek z anyżu gwiazdkowego jest olejkiem głęboko relaksującym o właściwościach odprężających, szczególnie cennym do masażu oraz odświeżania powietrza. Bardzo dobrze działa na układ trawienny, ponieważ likwiduje takie objawy jak czkawka, wzdęcia, skurcze i kolka żołądkowa.

Nie powinno się do stosować bez rozcieńczenia z olejem bazowym.

7. JAŁOWIEC – Juniperus communis

Wiecznie zielony krzew,występuje na całej półkuli północnej.

Olejek z jałowca wytwarzany jest poprzez destylację jagód, szpilek i gałązek. Ma działanie silnie uspokajające, wspomaga radzenie sobie ze stresem i stanami lękowymi. Działa odtruwająco i oczyszcza atmosferę w pomieszczeniach.

8. KARDAMON – Elettaria cardamomum

Kardamon należy do rodziny imbirowatych i pochodzi z Indii, jest

Działa orzeźwiająco , odświeżająco i rozgrzewająco. Ma dobry wpływ na tych, którzy chorują na depresję i stany lękowe. Korzystnie wpływa na trawienie. Możesz wykorzystać ten olejek do masażu brzucha po świątecznym przejedzeniu. Działa rozkurczowo i odprężająco.

9. IMBIR

Olejek imbirowy ma ostry, słodkawy zapach. Działa silnie rozgrzewająco i antyseptycznie. Łagodzi nudności, poprawia samopoczucie oraz dodaje pewności siebie. Może być stosowany w rozcieńczeniu do wcierania w obolałe mieśnie lub stawy, poprawia krążenie i rozgrzewa zimne stopy i dłonie. Olejek znajdzie swoje zastosowanie w leczeniu chorób: działa napotnie i łagodzi kaszel.

10. KADZIDŁO

Olejek z kadzidła pachnie słodko i kojąco. Działa na poprawę nastroju, zwalnia oddech i pomaga w koncentracji. Świetnie sprawdzi się w opanowaniu przedświątecznego stresu.

PAMIĘTAJ: Kupuj olejki eteryczne w niewielkich ilościach. Duże opakowania olejku to pozorna oszczędność, każde otworzenie buteleczki i wystawienie olejku na działanie powietrza obniża jego walory lecznicze. Olejek straci swoje właściwości zanim zdążysz go zużyć. Olejki należy przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu.