fbpx

3…2…1…START! Przygotowania do świąt czas zacząć. Też już czujesz ten świąteczny klimat? Śnieg na ulicach, zapach piernika i innych wypieków, kolorowe lampki w oknach i na choince, kolędy w radio. Grudzień to czas prezentów, dlatego chciałam Ci podarować kilka cennych wskazówek dotyczących właściwości olejków eterycznych. Jeśli wybierzesz odpowiednie olejki, magia świąt będzie unosiła się jeszcze dłużej. Ich lecznicze właściwości pozwolą Ci cieszyć się w pełni tym wyjątkowym czasem.

Dyfuzowanie olejków w pomieszczeniach sprawi, że atmosfera i zapach udzielił się wszystkim domownikom. Możesz również wcierać olejek w nadgarstki, aby jego aromat był ciągle przy Tobie. Oprócz tego zwróć uwagę na ich właściwości zdrowotne. Ale od początku:

Olejki eteryczne — co to?

Olejki eteryczne to ciekła substancja znajdująca się specjalnych komórkach różnych roślin, a która różnymi metodami jest pozyskiwana. To wyciąg z rośliny.

Olejki eteryczne, które wybierasz, powinny być 100% naturalne. Naturalne olejki są sprzedawane w ciemnym szkle, aby nie przepuszczały światła. Zwróć uwagę również na pochodzenie roślin użytych w olejku, oraz informacje o producencie.

Uważaj na informacje znajdujące się na produkcie. Olejki zapachowe to nie to samo co olejki eteryczne, choć ta nazwa może być używana zamiennie. Olejki zapachowe są głównie syntetyczne, a więc nie mają żadnych właściwości, które mogą wpłynąć na Twoje samopoczucie, poza zapachowymi.

N: Gdzie kupić 100 % naturalne olejki eteryczne?

Sklep internetowy Instytutu Bioterapii jest pewnym miejscem, w którym kupisz w 100 procentach naturalne olejki.

Olejki eteryczne — jakie wybrać? Jakie są właściwości olejków eterycznych?

Olejek eteryczny z goździków — właściwości. Goździk, goździkowiec – Eugenia aromatica

Goździkowiec lub goździk korzenny pochodzi z Indonezji, a obecnie uprawiany jest w kilku krajach.

Olejek goździkowy ze względu na swoje właściwości znieczulające olejek stanowi podstawę wielu substancji stosowanych w stomatologii. Opatrunek z odrobiną tego olejku skutecznie dezynfekuje ubytki zębowe i koi ból zębów. Jego działanie jest głównie antyseptyczne i przeciwbólowe, ale doskonale usuwa również zanieczyszczenia powietrza oraz wspomaga układ trawienny.

Olejku używaj ostrożnie, gdyż w zbyt dużych ilościach może podrażniać delikatną śluzówkę dróg oddechowych.

2. Olejek eteryczny sosnowy – działanie. Sosna – Pinus silvestris

Sosna, a konkretnie sosna zwyczajna, jest pospolitym drzewem wiecznie zielonym, występującym głównie na terenach nizinnych w Europie, Azji oraz Ameryce Północnej.

Olejek sosnowy pozyskiwany jest przez destylację na sucho, jest całkowicie bezpieczny. Olejek ma działanie odświeżające i orzeźwiające. Uspokaja, łagodzi napięcie, poprawia samopoczucie i nastrój. Zalecany bywa w przypadku schorzeniach układu oddechowego.

3. Olejek eteryczny pomarańczowy — właściwości. Pomarańcza – Citrus sinenis/ Citrus aurantium var.

Pomarańcza słodka pochodzi z Dalekiego Wschodu, obecnie zaś jest uprawiana w regionach śródziemnomorskich, zwłaszcza w Hiszpanii, a także w Portugalii, Brazylii i Stanach Zjednoczonych.

Olejek pomarańczowy tworzony jest zarówno ze słodkich jak i gorzkich odmian. Pomaga w przypadku zatrzymywania płynów w organizmie, działa korzystnie na układ trawienny, pomaga na zaparcia i wzdęcia. Jest również skuteczny w sytuacjach stresowych, łagodzi lęki i ułatwia bardziej optymistyczne spojrzenie na świat.

4. Olejek eteryczny mandarynkowy — działanie. Mandarynka – Citrus nobilis/Citrus reticulata.

Mandarynka pochodzi z Chin, a konkretnie z ich południowej części. Od ponad dwustu lat jest uprawiana w Stanach Zjednoczonych i w Europie.

Olejek pozyskuje się zarówno z kwiatów jak i owoców drzewa mandarynkowego działa uspokajająco, usuwa napięcie i stany nerwowe. Olejek mandarynkowy doskonale działa na układ trawienny. Jako składnik olejku do masażu brzucha pomaga leczyć kolkę, niestrawność i zaparcia. Ma także działanie odtruwające i pomaga w leczeniu zatrzymywania płynów w organizmie.

5. Olejek eteryczny cynamonowy — właściwości. Cynamonowiec (liście) – Cinnamomum

Pochodzi z Cejlonu, obecnie jest uprawiany również w innych częściach świata, w tym w Brazylii i na Madagaskarze.

W aromaterapii zastosowanie może mieć tylko olejek z liści cynamonowca. Olejek ten jest wykorzystywany do produkcji środków przeciwkaszlowych. Jest też skuteczny w leczeniu zaburzeń trawienia oraz działa kojąco na nerwy, rozluźnia napięcie mięśniowe oraz skutecznie odświeża pomieszczenie.

6. Olejek eteryczny anyżowy — działanie. Anyż gwiazdkowy, Badian właściwy – lllicium verum.

Anyż gwiazdkowy to wiecznie zielone drzewo osiągające wysokość 12 metrów, pochodzące z Chin.

Olejek z anyżu gwiazdkowego jest olejkiem głęboko relaksującym o właściwościach odprężających, szczególnie cennym do masażu oraz odświeżania powietrza. Bardzo dobrze działa na układ trawienny, ponieważ likwiduje takie objawy jak czkawka, wzdęcia, skurcze i kolka żołądkowa.

Nie powinno się do stosować bez rozcieńczenia z olejem bazowym.

7. Olejek eteryczny jałowcowy — właściwości. Jałowiec – Juniperus communis

Wiecznie zielony krzew, występuje na całej półkuli północnej.

Olejek z jałowca wytwarzany jest poprzez destylację jagód, szpilek i gałązek. Ma działanie silnie uspokajające, wspomaga radzenie sobie ze stresem i stanami lękowymi. Działa odtruwająco i oczyszcza atmosferę w pomieszczeniach.

8. Olejek eteryczny kardamonowy — działanie. Kardamon – Elettaria cardamomum

Kardamon należy do rodziny imbirowatych i pochodzi z Indii, jest

Działa orzeźwiająco , odświeżająco i rozgrzewająco. Ma dobry wpływ na tych, którzy chorują na depresję i stany lękowe. Korzystnie wpływa na trawienie. Możesz wykorzystać ten olejek do masażu brzucha po świątecznym przejedzeniu. Działa rozkurczowo i odprężająco.

9. Olejek eteryczny imbirowy — właściwości. Imbir — Zingiber.

Olejek imbirowy ma ostry, słodkawy zapach. Działa silnie rozgrzewająco i antyseptycznie. Łagodzi nudności, poprawia samopoczucie oraz dodaje pewności siebie. Może być stosowany w rozcieńczeniu do wcierania w obolałe mieśnie lub stawy, poprawia krążenie i rozgrzewa zimne stopy i dłonie. Olejek znajdzie swoje zastosowanie w leczeniu chorób: działa napotnie i łagodzi kaszel.

10. Olejek eteryczny kadzidłowy — działanie. Kadzidło — Boswellia serrata

Olejek z kadzidła pachnie słodko i kojąco. Działa na poprawę nastroju, zwalnia oddech i pomaga w koncentracji. Świetnie sprawdzi się w opanowaniu przedświątecznego stresu.

Poznałaś już właściwości olejków eterycznych, ale pamiętaj:

Olejki zapachowe, a olejki eteryczne to dwa zupełnie różne produkty — olejki zapachowe są syntetyczne, a olejki eteryczne to wyciąg z roślin. Olejki eteryczne mają właściwości prozdrowotne, natomiast te drugie tylko pachną.

Kupuj olejki eteryczne w niewielkich ilościach. Duże opakowania olejku to pozorna oszczędność, każde otworzenie buteleczki i wystawienie olejku na działanie powietrza obniża jego walory lecznicze. Olejek w dużej butelce straci swoje właściwości, zanim zdążysz go zużyć. Olejki należy przechowywać w chłodnym, ciemnym miejscu.

Zobacz jakie olejki dla Ciebie przygotowałam: