fbpx

Ajurweda uczy jak ważny jest spokojny i zrównoważony umysł w osiągnięciu prawdziwego zdrowia fizycznego i szczęścia. Hindusi już tysiące lat temu* wiedzieli, że ciało człowieka to nierozerwalny związek ciała, umysłu i ducha. Jak współcześnie możemy osiągnąć pełnie zdrowia? 

Krok I: Jesteś tym, co jesz. Czyli jak jedzenie wpływa na stan naszego umysłu? Jak poszczególne elementy naszego organizmu wpływają na siebie?

Dhatus, czyli tkanki.

Ciało zbudowane jest z dhatus. Są one podstawowymi tkankami, które podtrzymują i odżywiają ciało- składają się z komórek zarówno w formie płynnej, jak i stałej. 

Dhatu w sanskrycie dharanata dhatu- „ta, co podtrzymuje i odżywia”. Podtrzymywanie wszystkich organów jest podstawową funkcją tkanek (dhatus), dlatego ich zrównoważone działanie jest bardzo ważne dla zdrowia. 

Medycyna ajurwedyjska wyjaśnia ze tkanki powstają według określonej kolejności i każda jest w szczególny sposób połączona z poprzedzającą. Wyróżniamy w ajurwedzie  siedem tkanek. 

RASA (PLAZMA LUB LIMFA)- RAKTA (KREW)- MAMSA (MIĘŚNIE)- MEDA (TKANKA TŁUSZCZOWA)- ASTHI (KOŚCI)- MAJJA (SZPIK)- SUKRA (PŁYN ROZRODCZY)

Dhatus, tak jak trzy dosze (Vata, Pitta i Kapha), składają się z pięciu elementów. Ich podstawowym składnikiem odżywczym jest jedzenie, które spożywamy.

Jedzenie dzieli się na odpady (mala) i płyn odżywczy, zwany (ahara rasa). Jest to „esencja” jedzenia, która jest transportowana do serca, następnie rozprowadza się po całym organizmie dostarczając ją do poszczególnych tkanek. 

Każda z tkanek posiada specjalny ogień trawienny (dhatu agni). Jeśli jedzenie nie jest odpowiednio trawione, płyn odżywczy nie zostaje odpowiednio rozprowadzony a tkanki nie otrzymują wystarczającej ilości składników odżywczych. 

Tkanki dhatus występują w określonych proporcjach, każde zaburzenie tych proporcji prowadzi do choroby.

WSZYSTKO, CO DOSTAJE SIĘ DO WNĘTRZA CIAŁA, JEST POŻYWIENIEM.

Wszystko, co wchłaniamy lub czym się żywimy jest uznawane za pokarm (ahara), a wiec również to co dostaje się przez skórę, oczy, usta lub nos jest uznawane za pożywienie. Pożywienie może być sattwiczne, rajasowe lub tamasowe. Tamasowe jedzenie (chemiczne, szkodliwe) będzie sprawiać, że Twój umysł będzie miał możliwości do oszukiwania, lenistwa. Jedzenie o charakterze satwicznym (nie jest długo gotowane, pielęgnowane, ekologiczne) wspiera spokojny i empatyczny umysł. Rajas (jedzenie typu mięso, używki, produkty wysokoenergetyczne) daje Ci pobudzenie, działanie. 

To co słyszymy, na co patrzymy, co wąchamy lub próbujemy-może być zakwalifikowane do jednej z tych trzech grup. Spokój umysłu według ajurwedy wymagają wybierania takiego pożywienia i aktywności, które są sattwiczne, nie zaś rajasowe lub tamasowe.

Jak skomponować dietę sattwiczną?

  • Jeść więcej świeżych owoców i warzyw, kaszy i ryżu, sałatek, świeżych soków owocowych, pić więcej herbat ziołowych, wody i mleka, orzechów , nasion i miodu, jedzenie powinno być świeżo przygotowane. 
  • Ograniczyć do minimum jedzenie przetworzone, zawierające konserwanty, poddane procesom fermentacji, puszkowane i pakowane, mrożone, odgrzewane w mikrofalówce, smażone, grillowane, zawierające dużo cukru i dodatków zapachowych.
  • Powinno się unikać spożywania cebuli, grzybów, ostrych przypraw i czosnku ponieważ są tamasowe i rajasowe z natury; spożycie alkoholu, kofeiny i mięsa należy ograniczyć lub wyeliminować z tego samego powodu.

*Ciekawostka: obecna forma Ajurwedy ukształtowała się między V w. p.n.e. a V w. n.e. Stanowi część wiedzy zapisanej w wedyjskich manuskryptach. Słowo „veda” w sanskrycie oznacza wiedzę, naukę.